Слова - це крила птаха ,він їх не відчуває,але без них літати не може...
Ю Мушкетик
Лелека – птах
щастя.
Інтегрований
урок з української мови та біології у 8 класі
Мета:
•
ознайомити учнів з
лелекою – представником родини Лелекових, а також улюбленим образом народних
легенд, переказів, творів, прикмет;
•
повторити
класифікацію, загальні ознаки птахів, спосіб життя та турботу про пташенят;
•
навчити учнів
писати твори, логічно висловлювати свої думки;
•
розвивати культуру
усного й писемного мовлення;
•
виховувати любов і
повагу до народної творчості, бережливе ставлення до природи, птахів
Обладнання: ілюстрації, збірники легенд, зібрані учнями повір’я, прикмети, перекази, джерела Інтернету
Тип уроку:
засвоєння нових знань.
Хід уроку.
Шануй гніздо старого чорногуза, –
Він стереже і
клуню, і стіжка.
П.Филипович
І. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя повідомлення теми, мети уроку (вчителі біології та української мови)
Зверніть
увагу на епіграф нашого уроку. Сьогодні ми поговоримо про лелеку як улюбленого
птаха українців. Проаналізуємо і дізнаємось, як поводять себе лелеки у природі,
обґрунтуємо відповідь, чи треба взагалі охороняти птахів.
Відгадайте загадки (вчитель української мови).
·
Довгі
ноги, довгийніс, по дорозі ходить скрізь.(лелека)
·
Що
летить, криламає, а крилами не махає.(літак)
·
Ноги,
як лопати, має хату поверх хати, жабам рахунокзнає.(лелека)
ІІ. Активізація опорних знань.
Прочитайте уважно уривок та випишіть синоніми. (вчитель української мови).
Які чудові
барви в нашій рідній мові
Які відтінки
різні від Сейму аж до Сян.
У Києві
говорять інакше, ніж у Львові:
І чорногуз,
і бусол, і лелека, і боцян.
Так наче
називаєш різновиди лелек ти,
а це лиш
різні назви – синонімічний ряд.
А ще є риси
мови, що звуться діалекти.
Це говори
місцеві на дещо інший лад.
Д.Білоус
Повторення систематичного
положення лелек (вчитель біології)
Домен: Еукаріоти
(Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Лелекоподібні (Ciconiiformes)
Родина: Лелекові (Ciconiidae)
Рід: Лелека (Ciconia)
Вид: Лелека білий (Ciconiaciconia)
ІІІ. Викладення нового матеріалу
Розповідь вчителя біології, учнів про лелеку(російською та українською мовами)
Люди придумали много легенд об аистах,
которые всегда были символом счастья и добра. Самый распространенный миф –
будто бы он приносит в дом младенцев. Даже сейчас хозяева счастливы, если у них
во дворе селится аист.
На земном шаре существует 17 видов
аистов. В Украине распространены два вида аистов: аист белый и аист черный.
В нашем классе работала группа юных
орнитологов, которые провели небольшое исследование по некоторым аспектам жизни
аистов. Ребята подготовили небольшие выступления по таким вопросам: «Общие
признаки аистообразных», «Образ жизни аистов» и «Забота о потомстве»
Также ребята собрали некоторые поверья,
интересные факты и особое внимание уделили охране аистов. Предлагаю вашему
вниманию прослушать их выступления.
Признаки птиц:
1.
Теплокровные
животные
2.
4камерное
сердце и 2 круга кровообращения
3.
Тело
покрыто перьями
4.
Развита
копчиковая железа
5.
Кости
трубчатые, мочевой пузырь отсутствует
Для аистов характерны длинные обнаженные
ноги, покрытые сетчатой кожей; клюв длинный, прямой, конический; передние
пальцы соединены между собой широкой плавательной перепонкой, пальцы короткие с
розоватыми когтями; на голове и шее местами голая кожа.
В Европе два вида: чёрный и белый;
первый покрыт тёмно-коричневыми перьями; второй, за исключением крыльев и плеч,
покрыт белыми перьями, клюв и ноги красные. Перелётные, в Среднюю Европу
прилетают в феврале и марте. Помимо Европы, встречаются в других местах
восточного полушария. По прилёте поселяются в прежних гнёздах, которые
устраивают из сухих сучьев на вершинах деревьев и на крышах; любят местности,
обильные водой. Так
как аистов не преследуют, то они очень доверчивы и подходят близко к жилищам.
Пищу аистов составляют рыба, лягушки,
ящерицы, змеи, улитки, дождевые черви, полевые мыши, кроты, насекомые, а также
и птенцы иных видов. Самка
откладывает 4-5 яиц белого цвета длиной около 8 см. Голос слабый, звуки
производит хлопаньем челюстей; только птенцы, сидя в гнезде, производят писк
или звук, похожий на слабое чириканье. Молодого аиста легко сделать ручным.
Живёт очень долго. Длина белого аиста от конца клюва до кончика хвоста почти
1,3 м; стоя имеет высоту 1 м.
Образ жизни
В зависимости от вида и территории
обитания, образ жизни аистов различен. Белые аисты, черные аисты,
дальневосточные аисты - моногамные птицы. Для размножения пара строит гнездо,
которое потом используется неоднократно в течении нескольких лет (например,
известен случай, когда одна пара черных аистов использовала одно и то же гнездо
в течении 14 лет). Населяют аисты различные ландшафты – в зависимости от типа
питания это могут быть и болота, и берега рек, и леса.
Белый аист предпочитает низменности, места,
где есть обширные сырые луга, болота и стоячие водоемы. Иногда аисты вьют
гнезда на крышах домов или на деревьях, расположенных в непосредственной
близости от мест проживания человека. Основной рацион белых аистов – пища животного
происхождения: лягушки, ящерицы, насекомые, мелкие мышки. Дальневосточный аист
старается селится в местах труднодоступных для человека, в глухих лесах
недалеко от водоемов. Основное питание дальневосточного аиста – рыба. Черный
аист также избегает человека. Ареал его обитания - лесные массивы с наличием
болотистых местностей.
Заботааистов о потомстве
В первые дни после вылупления птенцов
аисты кормят их в основном мелкой и мягкой пищей — червями, головастиками,
личинками насекомых. С 3-й недели размер добычи увеличивается, а после 5-й
появляются грызуны, пресмыкающиеся и другие сравнительно крупные животные .
До 3 недель один из родителей постоянно
остаётся с птенцами, защищая и обогревая их. Птенцы с первого дня едят
самостоятельно. Взрослые аисты приносят пищу в клюве или глотке и отрыгивают её
в середину гнезда. Они обеспечивают птенцов также водой, выливая её из клюва.
Частота прилётов зависит от возраста птенцов и расстояния полётов за кормом.
Обычно корм приносится несколько раз в день каждые 1-2 ч. Подросшие птенцы
принимают характерные позы и пищат, выпрашивая корм, могут хватать родителей за
клюв. В возрасте 6-7 недель они уже начинают махать крыльями. Птенцы покидают
гнездо в возрасте от 54 до 68 дней. Первое время родители подкармливают их. Выводок
держится поблизости от гнезда на лугах или пастбищах, возвращаясь к нему на
ночёвку. Полностьюсамостоятельнымимолодыеаистыстановятся в
возрастеоколо 3 мес.
Повір’я.
•
Хто зруйнує гніздо лелеки, тому не уникнути щастя.
•
Те місце, де в’єгніздо бусол, дуже хороше й
приносить велике щастя його господарю
•
Якщо лелеки вилітають із двору несподівано й не повертаються, трапиться
пожежа або двір спустіє.
•
Не можна розкидати гніздо лелеки, бо на цей будинок вдарить грім.
•
Якщо бузько заглядає вгору – на мерця
Чи знаєте
ви, що …
•
Територію України білий лелека заселив лише у XVI-XVII ст.
•
За їжею лелеки літають до 10 км.
•
Сім’я споживає в день до 5 кг їжі.
•
Живуть лелеки до 8-9 років.
•
Першим прилітає з вирію самець, а через тиждень – самка.
•
Міграційний шлях лелеки сягає до 10 тисяч км.
Лелеки –
вид, що зникає.
•
У світі налічується понад 160 тисяч гніздових пар білого лелеки, з яких
30 тисяч – у Україні.
•
У 1934 році на Львівщині налічувалось 5430 гнізд, у 1987 – вже 1442
гнізда
•
Білі лелеки охороняються заповідниками України.
•
Чорного лелеку занесено до Червоної книги
Просмотрвідеофрагменту «Проліт над гніздом лелеки»
Висновок. Відповідь на питання «Чи потрібно оберігати лелеку»
(думки учнів)
Розповідь
легенди про лелеку (вчитель
української мови)
Опис лелеки
(усно) в науковому й художньому стилі
Мовленеве
завдання (підготовлене вчителем української мови)
•
І група. Написати твір про лелеку за поданим кінцем. (Підручник, с. 215,
впр. 369)
•
ІІ група. Скласти 10 речень про лелеку.
•
ІІІ група. Записати 10 слів чи словосполучень, що характеризують лелеку.
Перевірка
завдання
Складання
сенкану
Структура
сенкану.
1.
1 іменник
2.
3 прикметники
3.
3 дієслова
4.
Словосполучення або речення
5.
1 іменник (синонім)
Вірш про лелеку
Хвилинка – веселинка
·
Смішинка
·
Прислів’я
·
Скоромовка
ІV. Підсумки уроку. (вчителі біології та
української мови)
1.
Оцінювання
2.
Домашнє завдання
• Опрацювати § 46, с.245
• Намалювати лелеку
• Скласти вірш про лелеку
• Усний твір – оповідання про
лелеку або твір- перевтілення «Я-лелека»
3.
Продовж думку
·
Для мене на сьогоднішньому уроці найважливішим було…
·
Ці знання мені потрібні будуть для…
·
Найцікавішим на уроці було…
Фотозвіт
Комментариев нет:
Отправить комментарий