Українска література

Ділюсь своїм досвідом


В. ВИННИЧЕНКО. НОВЕЛА «МОМЕНТ».


Мета уроку:
·                   навчальна – проаналізувати новелу як імпресіоністичний літературний твір, з’ясувати сюжетно-композиційні його частини;
·                   розкрити філософський підтекст твору на фоні реалістичного змалювання дійсності про плинність життя, щастя людини і мить як частину вічності;
·                   визначити роль героя-оповідача та символічний образ Панни як утілення ідеї вічної жіночості та краси;
·                   розвивальна – розвивати зв’язки мовлення учнів, критичне мислення, вміння висловлювати і аргументувати власні думки та судження;
·                   спонукати до роздумів про «зміст сущого» в новелі В.Винниченка «Момент»;
·                   виховна – сприяти вихованню морально-психологічних якостей, естетичних смаків.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.

Методи і прийоми на уроці: «Робота в групах», «Робота парами»,  «Словникова робота», «Евристична бесіда», «Сенкан», «Проблемний виклад».

Форми роботи з учнями: індивідуальна, групова, фронтальна.

Обладнання на уроці: мультимедійна дошка, портрет В.Винниченка, текст новели «Момент», ілюстрації до твору, тлумачний словник, словник іншомовних слів.

Випереджувальне завдання: прочитати новелу В.Винниченка «Момент»; дослідити як поєднуються в ній ознаки імпресіонізму та неореалізму.

Тлумачення слів (на дошці)
1.                Імпресіонізм – течія в літературі на початку 20 століття, завданням якої є відтворення суб’єктивних вражень та спостережень, мінливих переживань без заглиблення в їхню суть.
2.                Неореалізм – прогресивний напрям в мистецтві за демократичні та реалістичні принципи. Відсутність чітких ідейно-естетичних позицій приводить неореалізм до втрати свого значення.
3.                Душа – сутність внутрішнього світу людини, внутрішній її світ, думки, почуття, характер.
4.                Естет – (грецьк. той що відчуває) шанувальник усього прекрасного, витонченого.
5.                Пантеїзм – філософсько-релігійне вчення, яке обожнює природу.

Життя вимірюється не кількістю зроблених вдихів і видихів
а кількістю тих моментів, коли від щастя захоплює дух.
Метод Хітча

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Слово вчителя
З 1907 року в художній творчості В.Винниченка починається другий, якісно новий період. На зміну побутовим і соціальним творам приходить імпресіоністична новела. Це був новий і небезпечний шлях Винниченка. Але новелу «Момент» фахівці визнали справжньою перлиною цього періоду. Автор порушує проблеми, які споконвіку хвилювали людей: проблеми буття, любові і щастя.
Ознайомившись наперед зі змістом новели В.Винниченка «Момент», ми сьогодні на уроці пофілософствуємо про щастя. Адже філософ – це майстер щастя. Давайте спробуємо для себе визначити рецепт щастя на прикладі новели В. Винниченка «Момент».
Учні записують тему уроку в зошиті.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ

Експрес-бесіда
-                     Чи може людина змінити саму себе?
-                     Що є більше за нас?
-                     У чому ж сенс життя?
Життя – воно тому й життя,
що вміє все: страждати і радіти.
О.Гончар
-                     Що ж таке щастя? Душа?
-                     Поясніть епіграф до уроку.

Доповнення вчителя:
1.                Якщо хочеш бути щасливим – будь ним!
Кузьма Прутков
2.                У кожну мить нашого щастя нам треба відшукувати не те, що відокремлює нас від інших людей, а те, що є в нас спільного.
Англ. філософ Дж.Рєскін

ІІІ. СЛОВНИКОВА РОБОТА

Учні пояснюють слова, висвітлені на табло (імпресіонізм, неореалізм, душа, естет, пантеїзм).

ІV. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.                Бесіда за змістом новели

-                     Які думки виникли у вас під час читання новели?
(міркування учнів)
-              Які проблеми порушує автор?
(життя і смерть)
-              Як спочатку головний герой ставиться до смерті? Чому?
(Легковажно. Це налаштовує читача на несподівану розв’язку)
-              Чим сподобалась Муся герою? Що зворушує вас у характері дівчини?

2.     Проблематика новели

Сенс людського щастя

Зустріч героїв новели не була випадковою. Вони пережили разом почуття страху і смерті, перейшли кордон, зазнали великого щастя. Герої пройшли через духовне змужніння і народились знову іншими, внутрішньо багатими людьми. У процесі духовного зростання вони пройшли всі ступені щастя, від дитячого задоволення життям до блаженства. Надалі вони не можуть бути разом. В.Винниченко залишає свого героя з «осиротілим» щастям, стверджуючи, що щастя – це момент, а далі буденщина.

3.     Робота над ідейно-художнім змістом новели

1)    робота в групах
Літературознавці
Зробити аналіз новели як літературного жанру. Встановити композиційні елементи твору.

Психологи
З’ясувати мотиви поведінки героїв твору, розкрити психологію їх душі, як змінюються почуття героїв упродовж твору

Філософи
Утвердити два моменти новели – життя і смерть – як нерозривну єдність. Розкрити філософсько-аналітичне заглиблення у дійсність в новелі. Щастя – це проблема.


2)    повідомлення літературознавців
За жанром «Момент» - імпресіоністична новела. Новела – це різновид оповідання, невеликий прозовий твір про якусь незвичайну життєву подію, що стала поворотною в долі персонажа. Дія в новелі напружена, розвиток подій – стрімкий, розв’язка – несподівана.
В.Винниченко започаткував в українській літературі течію модернізму як неореалізму. Прикладом цього є новела «Момент». Твір написаний у 1910 році, що увійшов до збірки В.Винниченка «Третя книжка оповідань». Новела має підзаголовок – «Із тюремних буднів Шахерезади». Шахерезадою виявляється звичайний оповідач, який заінтриговує читача своєю тюремною оповіддю.
У центрі твору – історія випадкової зустрічі революціонера-підпільника та панни Мусі. Оповідь ведеться від першої особи. Сюжет напружений, динамічний. Герої твору за збігом обставин нелегально переходять разом кордон. Вони самостійно обирають для себе цей шлях, перебуваючи на межі життя і смерті, ризикуючи всім і розуміючи, що в будь-який момент можуть загинути.
Поступово герої твору стають ближчими одне одному, природнішими. Їм здається, що вони знали одне одного вже давно. Між ними спалахує момент щастя, коли хочеться жити і любити… Їм тепер хочеться жити, вони починають розуміти почуття страху.
«Це був вихор життя, який змітав все сміття «не треба», «не можна», це було щастя крові, мозку, нервів, кісток».
Але це була тільки мить. А далі все буденне. Герої не можуть бути разом. І вони прощаються. Муся йде. Ніхто її не зупиняє. Так і не дізнався наш герой, хто вона, де вона. Але він знав, що найбільше щастя вже було.

Доповнення вчителя
Цікаві свідчення залишив у своїх листах до В.Винниченка Євген Чикаленко – власник кононівського маєтку, якому М.Коцюбинський присвятив свою новелу «Інтермеццо». «Ваше оповідання «Момент» викликало багато розмов. На лекцію Грушевського зібрався весь інтелігентний Київ, і в перерві зайшла розмова за «Момент»; багато цікавого довелося почути, але ніхто не лаяв»… Тільки декому видалося «занадто еротичним», - я ж, прочитавши, знайшов його прекрасним».
Прокоментуйте слова Є. Чикаленка – мецената української культури.

(Учні висловлюють свої думки.)

3)    повідомлення психологів
В.Винниченку дорікали, що він постає в цьому творі як співець «вільного кохання». Твердження правомірне, але в тому сенсі, що це – захоплена молитва краси світу, безмежна вдячність серця за радість існування.
В новелі автор заглиблюється у внутрішній світ героїв для осмислення його як людини, пізнання його сутності. Герої новели – звичайні люди, проте з багатим внутрішнім світом, об’єктом зображення є не скільки їх вчинки, як відчуття й роздуми. В.Винниченко досліджує людські душі.
Оповідач не має імені, бо автор зосереджується на його почуттях і переживаннях. Молодий революціонер вміє бачити й цінувати красу, сміливий, благородний, сповнений оптимізму, сприймає смерть на рівні сміху, гри, готовий пожартувати з нею. Муся – щира, жартівлива, трохи кокетлива дівчина, рішуча й смілива.
Автор стверджує «Щастя – момент. Далі все буде буденщина, пошлість». Невже й справді щастя – швидкоплинне? Виходить, можна жити одним днем, не планувати, не мріяти?
Обидва герої люблять життя і борються за нього. Між ними спалахує яскрава іскра. Що це? Кохання? Фізичний потяг? Це момент щастя.
А потім вони розлучаються. Ініціатива йде від Мусі. Дивно, адже вона любить життя, зустрічає надійного чоловіка, справжнього друга, щоб зректися його. «Наше кохання повинно вмерти зараз, щоб ніколи не вмирати», - говорить вона. Для неї - це момент щастя. Чому? Хто вона, ця Муся? Від кого втікає? Ми не знаємо. Може вона помиляється.
Олександр Олесь, погоджуючись з В.Винниченком, говорить: «Лови летючу мить життя». За таку мить треба боротись.

Слово вчителя
Один момент з життя героїв, який викликає високі почуття на все життя. Головною метою В.Винниченка було дослідження найпотаємніших глибин людської душі, пізнання сенсу життя. У чому сенс життя наших героїв? (У пошуках щастя).
Автор стверджує: «Усе, що природне, є прекрасним. А людина – це частинка природи».

4.     Боротьба зі страхом. Зародження любові
(Інсценізація уривка твору під класичну музику)
Муся. Душно…Далеко ліс?
Оповідач. Он!
Муся. Не треба вже бігти…Спочинемо…
Оповідач. (мовчки сів під хлібами).
Муся. Який ви смішний у шапці (зняла її). Так краще.
Оповідач. (мовчки дивився на Мусю).
Муся. Боже! Весь мокрий. Чекайте! Я витру вам лоба. Так. Тепер добре.
Муся.  Кордон у лісі?
Оповідач. Здається. Так говорив Семен.
Муся. Єрунда виходить?
Оповідач. Хм!
Муся. Знаєте що? Давайте сядемо і закриємо ноги. Ніби спочиваємо.
Оповідач. Правильно!
Оповідач. Як вас зовуть?
Муся. А вам для чого?
Оповідач. Як то для чого? Цікаво знати з ким ідеш.
Муся. Фу. Казна що! Хіба коли я вам скажу, що мене звуть Галею, Манею, то ви вже знатимете мене? Не скажу.
Оповідач. Через що?
Муся. Не хочеться. Так краще. І сама не хочу знати, як вас зовуть. Я знаю, що у вас карі очі, потім… яке у вас волосся? Русяве, здається. Ну, да… А ім’я – пошлість. Правда?
Муся. А знаєте, мені чогось зовсім не страшно…Цікаво тільки дуже…
Оповідач. Ви надзвичайно чарівні зараз!
Муся. Я не знаю, що треба сказати на це…

Бесіда

-                     Які риси притаманні героям твору?
-                     Кого постійно боялися герої? (людей)
-                     Які почуття охоплювали їх при зустрічі з людьми?
-                     Як прийняла героїв природа?
-                     Про що це свідчить?

Доповнення вчителя
В.Винниченку було зрозумілим протиставлення світу природи і світу суспільства. Людина і природа. Ліс одухотворений і таємний, він живий, як і герої новели, що переживають радість звільнення від смерті. Увага автора зосереджена на психології персонажів. Внутрішні конфлікти глибші ніж зовнішні. В цьому імпресіонізм новели як витончене відтворення особистісних вражень та спостережень.

4)    повідомлення філософів
Видатний філософ Зигмунд Фрейд, досліджуючи світ людських почуттів, одночасно сформував основне питання буття і дав таку однозначну відповідь: «Що люди вимагають від життя і чого прагнуть? Вони борються за щастя, хочуть бути щасливими». Найприродніше – це шлях біологічний. Ще більше, природний світ, проходячи життєвий фізіологічний цикл, включає в себе і момент щастя.
Для нашого героя це звичайна істина: народження, розквіт, продовження себе в дітях. В новелі поєднуються в єдине ціле два мотиви – життя і смерть. Смерть дисонує зі станом природи: розкішний весняний день; коли навколо героя «кохалося поле, шепотіло, цілувалося… Пахло ростом народження, щастям руху і життя, змістом сущого».
Людмила Скирда, український критик, теоретик говорить: «Життя – урок, неначе мимохіть суть істин пізнаєм». Життя людини складається з моментів. Щастя – є проблема в житті людини. У фільмі «Доживем до понеділка» один з героїв написав у своєму творі: «Щастя – це коли тебе розуміють…» Мабуть, він мав рацію. За щастя треба вести боротьбу.

5. Дослідження (робота в парах)

-       Які асоціації викликає у вас слово життя?
-       Складіть асоціативну схему до слів:     «ЖИТТЯ»    і   «МОЄ  ЖИТТЯ»

життя  -
біографія

моє життя -
дитинство

час


школа

краса


родина

батьки


батьки

боротьба


батьківщина

любов


друзі

мрія


мрії

-                     Обміняйтесь картками і знайдіть спільні, ключові слова
-                     Намалюйте поняття «життя»
-                     Поясніть слова Леоніда Семеновича Сухорукова (український письменник, один із перших майстрів афористичного жанру) – Любов – це мить, що дає життя вічності.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

1.     Скласти сенкан до слова  щастя

ЩАСТЯ

миттєве,    вічне

ранить,    лікує,    спонукає

Справжнє щастя треба берегти

2.                Усний твір-мініатюра «Зупинись, миттєвосте! Ти прекрасне!»


І.В.Гете

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

1.     Учитель
Момент щастя – миттєвий, закохані тут же розлучаються навіки, адже щастя, за Винниченком, - це «свободна воля, воля від тягаря й обов’язку, що є наслідком тривалих стосунків. Справжнє щастя – у миттєвому захваті».
-         Чи згодні ви з такою думкою В.Винниченка?

2.     Вправа «Мікрофон»
«Щастя – це…
Відповіді учнів довільні

3.     Бесіда
-         Чи досягли ми своєї мети на уроці?
-         Як змінилося ваше ставлення до життя після знайомства з новелою «Момент»?
-         Що ви для себе винесете з цього уроку?
-         Який новий літературний напрям утвердив В.Винниченко? (неоромантизм)

VІІ. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (диференційовано)

1.     Придумати зустріч героїв через роки (високий рівень).
2.     Скласти цитатну характеристику образу панни (достатній рівень).
3.     Скласти питання за змістом новели (середній рівень).


ЛІТЕРАТУРА:
1.     Володимир Винниченко. Раб краси. – К. «Веселка», 1994
2.     Новела «Момент» В.Винниченка

3.     Г.Семенюк. Українська література, 10 кл., К. «Освіта», 2010.







Комментариев нет:

Отправить комментарий